Bělokaz švestkový

Bělokaz švestkový
LatinskyScolytus mali
AnglickyLarger Shothole Borer
NěmeckyGroßer Obstbaumsplintkäfer
SlovenskyPodkôrnik slivkový
hojně rozšířený brouk škůdce prakticky veškerých ovocných stromů.
Napadá zejména oslabené, nemocné stromy. Pod kůrou tvoří celý systém chodeb napojených na jednu hlavní. Takto napadené stromy dřív usychají.
Bělokaz má až dvě generace do roka. V případě, že se tvoří dvě generace přezimují larvy, nebo kukly, když vytváří jednu generaci přezimovává dospělec.
Dospělí brouci se začínají objevovat v dubnu, kdy samice začínají vyžírat komůrku pod kůrou - tzv. snubní kumůrku. k ní potom nalétavají samci a nastává kopulace.
Po oplodnění samice vytváří soustavu chodeb podobně jako Lýkožrout smrkový a klade do nich vejce.

Samice roznáší na stěny chodeb různé plísně a houby, kterými se larvy po vylíhnutí také živí. Umí se o houby i poměrně dobře starat - "zalévají" je, větrají a tím jim vytvářejí ideální podmínky k životu.
Napadení bělokazem u zdravého stromu by mělo signalizovat, že něco se stromem není úplně v pořádku - nějakou zatím nezjištěnou chorobu.

foto 1 - http://www.forestryimages.org/browse/autimages.cfm?aut=35841

Ochrana

Chemicky, odstraňovat poškozené letorosty.

Pro správné fungování našich stránek použijte prosím doporučené prohlížeče: EDGE, Chrome, Firefox, Opera.

Bělokaz švestkový

hojně rozšířený brouk škůdce prakticky veškerých ovocných stromů. Napadá zejména oslabené, nemocné stromy. Pod kůrou tvoří celý systém chodeb napojených na jednu hlavní. Takto napadené stromy dřív usychají. Bělokaz má až dvě generace do roka. V případě, že se tvoří dvě generace přezimují larvy, nebo kukly, když vytváří jednu generaci přezimovává dospělec.

David Drtina 2009-10-13T13:53:34.000Z