Sítinovka pěnišníková

Sítinovka pěnišníková
LatinskyGraphocephala fennahi
AnglickyRhododendron leafhopper
NěmeckyRhododendronzikade
Slovensky
tento křís proniknul z v 30.letech minulého století do Británie a okolo roku 1970 se z velké Británie dostává i k nám. Samice klade vejce do květních pupenů na podzim.
Z nich se na jaře líhnou larvy, které poškozují pupen a listy. Listy poškozují i dospělci sáním na listech. Jsou aktivní hlavně v ranních hodinách. Sítinovka pěnišníková je jinak velmi hezký křís s nádherně zbarvenými křídly.

Dospělec je dlouhý okolo 1cm, při vyrušení odskakuje do bezpečí a vydává při tom typické lupnutí.
V souvislosti s rozšířením sítinovky zřejmě došlo i k rozšíření houbového onemocnění, které napadá rhododendrony a azalky - Pycnostysanus azaleae.

foto 1 - http://www.flickr.com/photos/dnnya/
foto 2 - http://www.flickr.com/photos/maximillian_millipede/

Ochrana

viz níže

Pro správné fungování našich stránek použijte prosím doporučené prohlížeče: EDGE, Chrome, Firefox, Opera.

Sítinovka pěnišníková

tento křís proniknul z v 30.letech minulého století do Británie a okolo roku 1970 se z velké Británie dostává i k nám. Samice klade vejce do květních pupenů na podzim. Z nich se na jaře líhnou larvy, které poškozují pupen a listy. Listy poškozují i dospělci sáním na listech. Jsou aktivní hlavně v ranních hodinách. Sítinovka pěnišníková je jinak velmi hezký křís s nádherně zbarvenými křídly. Dospělec je dlouhý okolo 1cm, při vyrušení odskakuje do bezpečí a vydává při tom typické lupnutí.

David Drtina 2009-10-13T14:15:32.000Z