Molice

Molice
LatinskyAleyrodidae
AnglickyWhitefly
NěmeckyGewächshaus-Weiße Fliege
SlovenskyMolice
Molice napadají rajčata, okurky, papriky a okrasné květiny.
Jsou přenašeči virových chorob rostlin. Jak je poznám a čím škodí?

Molice si pochutnávají na okrasných rostlinách, okurkách, rajčatech a paprikách. Všechny generace škodí sáním na spodní straně listů a vylučováním medovice. Rostliny silně poškozuje sáním a přenáší až 60 různých virů.
Dorůstají velikosti 1,5-2 mm. Tělo mají žlutavé, křídla jsou pokryta bílými voskovými šupinkami. Za běžných podmínek nejsou molice schopny přezimovat. Ovšem pokud přezimováváte rostliny, jako jsou muškáty, fuchsie apod. pravděpodobně na nich molice přezimují. Je nutné se jich potom brzy na jaře zbavit.
Dále za vhodných podmínek ve skleníku a v pokojových podmínkách probíhá vývoj nepřetržitě.

Molice skleníková (Trialeurodes vaporarium) je velmi častá ve sklenících a za horkého počasí se může objevit i mimo skleník. Listy napadených rostlin ztrácejí barvu, kroutí se a mohou být pokryty lepivým trusem, na kterém se může uchytit černá plísen.


 

Ochrana

Prevence 
Nepřelívejte rostliny, zemina by měla v období mezi první a druhou zálivkou vyschnout, zajistěte rostlině dobrou drenáž. Další dobrou prevencí jsou lepové desky, díky kterým budete moci molice včas identifikovat.

Delphastus pusillus malý brouk, který se živí vajíčky a nymfami molic. Za 1 den jich jedinec dokáže spořádat až 10ks. Molicemi se živí jak larva tak dospělec.
Je ovšem vhodné nasazení tohoto predátora kombinovat např s vosičkou Encarsia formosa.

Chemicky
viz přípravky níže