Sametka podzimní

Sametka podzimní
LatinskyNeotrombicula autumnalis
AnglickyBerry bugs
NěmeckyHerbstmilbe
SlovenskyZamatovec letný

nesprávně označovaná jako sviluška je pěkná potvůrka, která dokáže nepříjemně potrápit leckterého živočicha, včetně člověka.
Sametka je roztoč, blízký příbuzný klíšťat, který se vyskytuje zejména ve vlhčím prostředí a to hlavně na nízkých keřích a trávě, ale najdeme ji i v normálních trávníku např. na golfovém hřišti, v parku, nebo doma na zahradě.
Je proto velmi snadné nachytat sametky na svoje tělo, např. při sběru lesních plodů, při odpočinku v trávě, nebo při jakekoliv činnosti ve zmíněném porostu.

Sametky jsou velmi malé asi 0,5mm jasně červené barvy, nebo oranžovo-červené barvy.

Vývojová stadia: vajíčko, larva, nymfa, dospělec

Šestinohá larva sametky se živí kožními buňkami živočichů, člověka nevyjímaje. Neživí se krví. Larva napadá člověka, včetně teplomilných zvířat /psů, koček.../, ale i ptáky a dokonce i některé druhy hmyzu. Usadí se na hostiteli a vstříkne do kůže trávicí enzym. Následkem toho vznikají svědivé až bolestivé otoky, které jsou velmi nepříjemné pro člověka, ale i pro zvířata. Drbáním se sice nepříjmeného roztoče zbavíte, ale většinou padá na zem, kde později dokoná svojí proměnu v dospělce. Dospělá sametka již není obratlovcům nebezpečná.
Samice klade na podzim okolo 10 vajec, hlavně do listí a později uhyne.

Způsobuje onemocnění zvané Trombikulóza
 

Ochrana