Klíště, klíšťata

Klíště, klíšťata
LatinskyIxodidae
AnglickyTick
NěmeckySchildzecken
SlovenskyKliešť
Ixodidae patří k roztočům a s nimi do třídy pavoukovců (Arachnoidea), kam patří také štíři a pavouci.

Klíšťata se liší od ostatních roztočů velikostí a kožovitým tělním poryvem.
Všechna klíšťata jsou v některém stadiu vývoje cizopasníci a počtem chorob, které přenášejí na člověka se řadí hned za komáry.
Většina klíšťat dokončí vývoj asi za dvanáct měsíců, některé druhy však žijí několik let. Je známo, že některá klíšťata žila bez potravy až pět let.

Klíšťata se dělí na dvě skupiny: s měkkým tělem a s tvrdým tělem.
Klíšťata s měkkým tělem nemají na hřbetní straně těla žádný štít čili scutum. Jsou to většinou kožní paraziti ptáků, žijí však příležitostně i na drobných savcích. Obvykle se zdržují v hnízdech nebo norách svým hostitelů a napadají je jen tehdy, potřebují-li se nasytit - proto je jejich hostitelé obvykle nepřenášejí.

Klíšťata s tvrdým tělem mají na hřbetní straně štít čili scutum, který u samečka pokrývá téměř celý hřbet, u samičky je značně menší. Tato klíšťata se drží na těle svého hostitele a opouštějí ho jen v době svlékání, páření a kladení vajíček.
Některé druhy jako klíšť dobytčí se dokonce svlékají na svém nedobrovolném hostiteli.

Boj proti klíšťatům
Ránu po přisátém klíštěti se budeme snažit pochopitelně dezinfikovat. Nejlepší je nějaká dezinfekce, kterou najdeme doma v lékarničce. Bohužel nevíme jak dlouho nám tam ta dezinfekce leží a tak vyzkoušíme něco jiného. Mohlo by vlastně stačit cokoliv co obsahuje alkohol - voda po holení, lihovina. Potom nám zbývá jenom čekat modlit se, aby klíště nebylo nemocné a my posléze také.

Nemoci
Klíšťata přenášejí celou řadu onemocnění z nichž některá jsou velmi závažná. Nebudu zde rozepisovat příznaky či snad léčbu, k tomu nejsem kompetentní, ale ve zkratce - co můžeme od klíštěte čekat.

Klíšťová encefalitida
(zánět mozku a mozkových blan) velmi nebezpečné virové onemocnění, které může v krajním případě skončit i smrtí. nebezpečí tkví v podcenění nemoci, protože člověk si myslí, že prodělává chřipkové onemocnění.

Lymská borelioza
únava, bolesti svalů, kloubů hlavně kolen a červený zvětšující se flek, který může dosáhnout velikosti až 15cm. Budto jste hráli celý den paintball, nebo máte Boreliozu. Nebo obojí. V každém případě navštivte svého lékaře a ten vám udělá rozbor krve na borelie.
Dnes již existují laboratoře, které provedou test infekčnosti klíštěte. Klíště jim ovšem musíte nějakým způsobem doručit tzn. nepálit ho.

Mýtus
Klíště nenapadá člověka ze stromů, jak se o něm mylně tvrdí, ale většinou je přichycené na stéblech trávy, či na nižším porostu. Když jej míjí "kořist" rychle se zachytí a začne hledat vhodné místo k přisátí. Jak by to s klíštětem dopadlo, kdyby se rozhodlo skákat na lidi ze stromů demonstruji následující jednoduchou animací.

Ochrana

Chemickými postřiky. Jde např. o přípravek Sada proti klíšťatům, pomocí, kterého se provádí postřik zahrady. Obecně se doporučuje nosit např, na vycházku na louku, do lesa...oděvy, které by nás před klíšťaty ochránily. tzn. zakrýt zejména nohy pevnými boty a vzít si kalhoty. Kalhoty nejlépe z materiálu na kterém se klíště špatně udrží. Neválíme se v trávě, kde se klíšťat vyskytuje nejvíc. Po příchodu domů provedeme důkladnou prohlídku těla, kde zjistíme, že přes veškerá opatření, která jsme provedli.......MÁME KLÍŠTĚ !!!!

 

Zbraň na klíšťata Rad je několik, mě osobně se ovšem nejvíc osvědčila tzv. krokosvorka (krokodýlek). Klíště se s ní dá velmi dobře chytit a potom jej vykroutím podle směru hodinových ručiček - to v případě, že mám u sebe zrovna hodinky, abych se podíval kam to je, nebo na druhou stranu. Skutečnost je taková, že klíště můžete vytočit jakkoliv, protože jeho "sosák" netvoří šroubovice.