Trudník psí

Trudník psí
LatinskyDemodex canis
AnglickyNULL
NěmeckyHaarbalgmilbe des Hundes
SlovenskyKožník psí
parazit způsobující u psů kožní onemocnění zvané "červená prašivina", neboli Demodikóza.
Trudníci jsou dlouzí okolo 0,2-0,3mm. Mají doutníkovitý tvar a mají čtyři páry končetin. Usídlují se v mazových váčcích chlupů, kde se poměrně rychle množí a v jednom váčku jich mohou být během chvíle desítky. Jejich výskyt způsobuje primárně vypadávání srsti a vznikají různé infekce.
Postižená místa hnisají a vznikají záněty. Trudník psí napadá především mladé psy zhruba do jednoho roku a štěnata. Vždy dochází k přenosu pouze při styku zdravého psa s napadeným, např. z matky na krmené štěně.

Demodikózou ovšem mohou onemocnit i starší psi a to zejména psi oslabení, nemocní, napadení střevními parazity. Má se za to, že trudník psí napadá více krátkosrstá plemena psů. Průběh napadení trudníkem může být různý, od šupinaté formy, kdy je léčba při včasném zjištění jednodušší, až po rozsáhlejší formu, kdy se vytvářejí na těle psa strupy, které obsahují mimo jiné velké množství parazitů a kdy je léčba již obtížnější.

Trudníci mohou pronikat i do místních uzlin a vniřtních orgánů psa a v tomto případě po zaléčení nemoc většinou propuká znovu. Trudník psí přežívá i několik dnů mimo hostitele, je tedy nutné asanovat i prostředí v kterém pes žije. Trudník psí není přenosný na člověka.

foto 1 - http://s120.photobucket.com/albums/o184/danefanicers/
foto 2 - http://www.flickr.com/photos/willrix/

Ochrana

návštěva veterinárního lékaře