Moucha Dermatobia hominis

Moucha Dermatobia hominis
LatinskyDermatobia hominis
AnglickyHuman botfly
NěmeckyHautdasseln
Slovensky
Larvy této mouchy /střečka/ žijí pod kůží teplokrevných živočichů.
Daří se jí infikovat i člověka.
Dospělá Dermatobia je hmyz modravo-černé barvy těla, velký až 15mm s hnědými křídly. při letu hlasitě bzučí což je zvláštní nebot tím přitahuje pozornost a toto není u cizopasníků obvyklé.
Dermatobia to má zařízené ovšem jinak. Ona sama o sobě savce nenapadá. Využívá k tomu jiný krvesající menší hmyz např. komáry.
Dospělec chytí komára a niž by mu ublížil naklade na něj vajíčka. Potom jej nezraněného pustí. Když se komár potom usadí na svojí obět a začne sát krev vylíhnou se z vajíček larvy, které se zavrtají člověku pod kůži a to i dokonce přes oděv.
Teplo, které savci vyzařují spusí mechanismus, který rapidně urychlí vylíhnutí larev. Larvy se v těle člověka vyvíjí zhruba 10 týdnů a poté se snaží dostat z těla ven.
Na kůži se proto objeví vřed, který později praskne a larva vypadne ven a zakuklí se. Z kukly se po několika týdnech vylíhne dospělá Dermatobia.
Nepříjemné je, že larva se může objevit prakticky kdekoliv na těle, záleží na tom, kde na nás usedl např. zmíněný komár s vajíčky. Stává se ovšem i to, že larvy migrují do očí, sliznic i mozkovny.

S Dermatobií se můžeme potkat ve Střední a Jižní Americe. Popis setkání se střečkem a následná léčba je na stránce festivalu KOLEM SVĚTA

Larva Dermatobie v lidském oku

Dermatobia - další video

Ochrana