Švábi, šváb americký, rus domácí, šváb obecný

Švábi, šváb americký, rus domácí, šváb obecný
LatinskyBlattidae
AnglickyCockroach
NěmeckySchabe
SlovenskyŠváby
patří k nejprimitivnějším a nejstarobylejším skupinám hmyzu. Většina z více než 3000 známých druhů žije v tropických oblastech a jsou to druhy víceméně vzácné. Asi 70 druhů se vyskytuje v Severní Americe a několik druhů v mírném pásmu jako obtížný hmyz v příbytcích a kolem nich. Švábi mohou znečištovat potraviny, jelikož se vyskytují v místech, kde je nahromaděna nečistota. Švábi mají velmi ploché tělo a dlouhé štíhlé nohy, přizpůsobené k rychlému běhu. Předohruď je rosšířena a tvoří plochou plotnu, která téměř pokrývá hlavu. Švábi se před nepříteli nejčastěji zachranují útěkem, ale mnohé druhy také létají. Švábi jsou obvykle plaší a ukrývají se ve škvírách a skulinách pod kůrou a pod kameny odkud vylézají jen v noci, kdy si vyhledávají potravu. Živí se velmi rozmanitými látkami včetně klihu ve vazbách knih a na známkách. Švábi ukládají vajíčka do tvrdé nebo blanité schránky či tobolky. Samice některých druhů nosí tuto tobolku připevněnou k zadečku do doby než se z vajíček líhnou mladé nymfy. Jiné druhy jí ukládají na bezpečná místa, kde probíhá inkubace. U různých druhů švábů se líhnou nymfy za dva týdny až za tři měsíce. Mladí švábi (nymfy) se podobají dospělců mají však nevyvinutá křídla. Některé druhy se svlékají 6x - 8x a dospívají asi za šest týdnů. Jiné druhy se svlékají vícekrát a vývoj trvá až půl roku.

Rus domácí
(Blatella germanica) Zajímavé je, že u nás se tomuto švábů přezdívá rus, ale jeho latinské jméno by spíš napovídalo, že se jedná o švába německého.
Jestli se jedná o protektorátní změnu jména nevím. Rus je všude, kde je teplo. V pekárnách, laboratořích, hotelích nemocnicích. Tito švábi se vyskytovali např. i u (ex)manželů Ilony a Davida v reality show Výměna manželek. Všude, kde se nachází vede s ním člověk nerovný boj. Zpočátku se zdálo, že insekticidy používané k hubení rusů působí dobře, později se však ukázalo, že se stále častěji objevují jedinci, kteří byly vůči účinku jedu imunní. Nakonec se musely začít používat jiné látky. Z vajíček rusů se líhnou larvy po dvou až třech měsích a dalších deset měsíců trvá než se larva změní v dospělého jedince. Tento hmyz je velmi nepříjemný zejména tím, že znečištuje svým trusem prakticky vše co nestačil znehodnotit nakousáním.

Ochrana

viz níže