Bršlice kozí noha

Bršlice kozí noha
LatinskyAegopodium podagraria
AnglickyGround-elder
NěmeckyGiersch
SlovenskyKozonoha hostcová

Kozí noha, kerhátek, kerhát

vytrvalá bylina, hluboce kořenící, s bohatě větvenými a velmi křehkými oddenky. Je to jeden z nejůpornějším plevelů zahrad. Škodí zejména v květinových a zeleninových záhonech. Dává přednost úrodnějším půdám, ale z vlastní zkušenosti vím, že se jí daří i v půdě písčité.

Na polích se vidí málo, protože nesnáší hlubokou orbu a opzdější zastínění obilím.

Bršlice má velmi vyvinutou rozmnožovací schopnost a množí se převážně nažkami. Ty se přenášejí vším možným od nářadí po kompost a hnůj. Klíčivost čerstvých nažek není velká, ale přezimováním se zvýší.

Dále se velmi snadno množí oddenky. To je velmi nepříjemná vlastnost, protože k jejich ulamování dochází prakticky vždy, když chceme bršlici nějakým způsobem dostat ze země, při rytí a okopávání. Při každém dalším obdělávání půdy dochází bohužel k zesílení regeneračních schopností plevelu.

Velmi nepříjemná je i v trávníku, kde dokáže vytlačovat trávník.

Ochrana

Okamžitě likvidovat. Nenechávejte nikdy zaplevelit záhon či pozemek tímto úporným plevelem. Jeho vyhubení je opravdu velmi náročné. Zejména časově. Osvědčený způsob u mladých rostlin je snažit se jí vždy vytáhnout i s kořenem, jakékoli úlomky kořenů likvidovat. Stejně tak zlikvidujte i vyrytý plevel, nekompostujte jej. Z chemických prostředků funguje jakýkoliv totální herbicid, ale to, že zahubíte jednu rostlinu, neznamená bohužel, že vám vedle nevyrostou dvě další. Postřik je proto nutné několikrát opakovat a hubit neustále rašící nové rostliny.

Pro správné fungování našich stránek použijte prosím doporučené prohlížeče: EDGE, Chrome, Firefox, Opera.

Bršlice kozí noha

Kozí noha, kerhátek, kerhát vytrvalá bylina, hluboce kořenící, s bohatě větvenými a velmi křehkými oddenky. Je to jeden z nejůpornějším plevelů zahrad. Škodí zejména v květinových a zeleninových záhonech. Dává přednost úrodnějším půdám, ale z vlastní zkušenosti vím, že se jí daří i v půdě písčité. Na polích se vidí málo, protože nesnáší hlubokou orbu a opzdější zastínění obilím.

David Drtina 2009-10-13T13:50:36.000Z

Mně se osvědčil Roundup, stříkám ho zblízka na každý list, ten do týdne začne žloutnout, a pak zmizí. Působí to tak, že jedovatou látku si rostlina stáhne do kořene a ten pak začne hynout a po té celá rostlina. Je potřeba jeden rok ve stříkání vytrvat a výsledek se dostaví. Použila jsem to s úspěchem na pampelišky, pýr, svlačec, bodláky a jiné vytrvalé plevele. Zkuste, uvidíte... ;) http://www.agromanualshop.cz/p586-roundup-klasik-1-l/

Anonym (2902) 2010-06-29T07:44:08.000Z

Roundup,dominator a všetky prípravky s účinnou látkou GLYFOSÁT nepoužívajte nikde tam,kde pestujete zeleninu,ovocie či bylinky....skratka všetko čo je určené ku konzumácii.Je to riadny sajrajt(preto aj také super výsledky),ktorý v pôde ostáva ešte mnoho rokov po použití.Je silno rakovinotvorný.Vo väčšine vyspelých krajín je zakázaný.U nás, na čechách a v maďarsku sa pánom z monsanta bohužial podarilo úspešne zalobovať.

Anonym (10275) 2018-05-30T17:08:00.000Z