Bršlice kozí noha

Bršlice kozí noha
LatinskyAegopodium podagraria
AnglickyGround-elder
NěmeckyGiersch
SlovenskyKozonoha hostcová

Kozí noha, kerhátek, kerhát

vytrvalá bylina, hluboce kořenící, s bohatě větvenými a velmi křehkými oddenky. Je to jeden z nejůpornějším plevelů zahrad. Škodí zejména v květinových a zeleninových záhonech. Dává přednost úrodnějším půdám, ale z vlastní zkušenosti vím, že se jí daří i v půdě písčité.

Na polích se vidí málo, protože nesnáší hlubokou orbu a opzdější zastínění obilím.

Bršlice má velmi vyvinutou rozmnožovací schopnost a množí se převážně nažkami. Ty se přenášejí vším možným od nářadí po kompost a hnůj. Klíčivost čerstvých nažek není velká, ale přezimováním se zvýší.

Dále se velmi snadno množí oddenky. To je velmi nepříjemná vlastnost, protože k jejich ulamování dochází prakticky vždy, když chceme bršlici nějakým způsobem dostat ze země, při rytí a okopávání. Při každém dalším obdělávání půdy dochází bohužel k zesílení regeneračních schopností plevelu.

Velmi nepříjemná je i v trávníku, kde dokáže vytlačovat trávník.

Ochrana

Okamžitě likvidovat. Nenechávejte nikdy zaplevelit záhon či pozemek tímto úporným plevelem. Jeho vyhubení je opravdu velmi náročné. Zejména časově. Osvědčený způsob u mladých rostlin je snažit se jí vždy vytáhnout i s kořenem, jakékoli úlomky kořenů likvidovat. Stejně tak zlikvidujte i vyrytý plevel, nekompostujte jej. Z chemických prostředků funguje jakýkoliv totální herbicid, ale to, že zahubíte jednu rostlinu, neznamená bohužel, že vám vedle nevyrostou dvě další. Postřik je proto nutné několikrát opakovat a hubit neustále rašící nové rostliny.