Bolševník velkolepý

Bolševník velkolepý
LatinskyHeracleum mantegazzianum
AnglickyGiant Hogweed
NěmeckyRiesen-Bärenklau
SlovenskyBoľševník obrovský

invazivní rostlina, která vypadá jako obří petržel. Není ovšem tak přívětivá a svíčkovou na smetaně z ní také neuděláte.

Bolševník velkolepý pochází z Kavkazu. Jde o velice vzrůstnou bylinu která běžně dosahuje výšky až 5 metrů. Jsou známy i případy bolševníku, který byl vysoký i 7 metrů. Je to trvalka se silnou schopností rozmnožování. Její stonky, které mají průměr až 8cm jsou porostlé silnými chloupky podobně jako kopřiva.
Rostlina kvete od pozního jara do poloviny léta. Po odkvětu se vytváří semena, kterými se dál šíří.Kdysi byl bolševník vysazován do přírody jako okrasná rostlina. Bohužel časem dochází k tomu, že rostlina se rychle množí a vytlačuje z přírody původní druhy. V některých oblastech může být bolševník velkým problémem.

Bolševník je rostlina obsahující fotoxické látky. Její části obsahují toxické látky, které se při styku s kůží a následnému vystavení Uv záření reagují a způsobují opravdu vážné popáleniny.
Obzvlášť u malých dětí, které může rostlina lákat pro svůj bujný vzrůst může dojít k velmi vážných poraněním. Děti si s oblibou z bolševníku vyrábějí různé nástroje /meče ze stonků, dalekohledy ze stonku/ a např. u "dalekohledu", které dítě přiloží k oku dojde ke styku pokožky okolo oka s jedovatou šťávou rostliny. V horším případě se toxin může dostat přímo do oka, kde může způsobit dočasnou, ale i trvalou slepotu. V každém případě je potřeba při likvidac bolševníku postupovat velmi optarně a chránit oči a pokožku oděvy a brýlemi a v případě popálení vyhledat lékaře.
Popálená pokožka může být citlivá na UV záření i několik let a také jizvy mohou zůstat na trvalo.
 

Ochrana

Likvidace mechanicky, rostlinné části spálit.
Chemicky - totálnimi herbicidy.