Suchá skvrnitost peckovin

Suchá skvrnitost peckovin
LatinskyStigmina carpophila
AnglickyShot hole fungus
NěmeckySchrotschusskrankheit des Steinobstes
SlovenskyDierovka listová
neboli Klasterosporium plodové je houbové onemocnění, které napadá peckoviny - třešně, višně, švestky, meruňky, broskve a další.
Její projevy jsou zřetelné již před květem rostlin, kdy se na listech začínají objevovat načervenalé skvrny kruhovitého tvaru, které mohou mít průměr až 1cm.
Listové pletivo je houbou narušeno, usychá a vnitřek poškození vypadává, listy jsou děravé, jakoby prostřílené. To vede k tomu, že listy předčasně opadávají a dřevo špatně vyzrává a v zimě může takto poškozený strom namrzat.
Skvrny se objevují i na plodech což vede při větším poškození k znehodnocení plodu, nebo k napadení dalšími houbovými chorobami např. moniliózou.
Vývoj houby je velmi rychlý a při otpimálních podmínkách - mokro, teploty okolo 18°C - je její šíření velmi rychlé. Přezimuje v nových výhonech odkud se napřesrok šíří znovu na listy a nové letorosty.

foto 1 - http://gartendoktor.bayergarten.de
foto 2 - http://www.pinus-tki.si
foto 3 - http://www.inra.fr/hyp3/images/6030901.jpg

Ochrana

přípravky na bázi mědi.

Pro správné fungování našich stránek použijte prosím doporučené prohlížeče: EDGE, Chrome, Firefox, Opera.

Suchá skvrnitost peckovin

neboli Klasterosporium plodové je houbové onemocnění, které napadá peckoviny - třešně, višně, švestky, meruňky, broskve a další. Její projevy jsou zřetelné již před květem rostlin, kdy se na listech začínají objevovat načervenalé skvrny kruhovitého tvaru, které mohou mít průměr až 1cm. Listové pletivo je houbou narušeno, usychá a vnitřek poškození vypadává, listy jsou děravé, jakoby prostřílené. To vede k tomu, že listy předčasně opadávají a dřevo špatně vyzrává a v zimě může takto poškozený strom namrzat.

David Drtina 2009-10-12T10:13:17.000Z