Plíseň bramborová

Plíseň bramborová
LatinskyPhytophtora infestans
AnglickyPotato blight
Německy
SlovenskyPleseň zemiaková
kromě brambor napadá také lilkovité rostliny především rajčata.

Začíná to nevinně. Na listech se nejdřív objeví špinavě zelené, na okrajích mastně prosvítavé skvrny, ve kterých pletivo rychle odumírá.

Bohužel plíseň bramborová napadá také plody, což je zejména u rajčat nemilé.

Obvykle se ve špičkové /spodní/ části zeleného rajčete objeví šedozelené skvrny, které se rychle rozšiřují a zvětšují. Napadená dužnina hnědne, ale zůstává pevná a neměkne. Na povrchu plodu se tak vytvoří nepravidelná, mírně vpadlá, hnědá místa, pod kterými postupuje hnědnutí až hluboko do dužniny, takže plod je tím znehodnocen. Chorobou zachvácené plody jsou prorostlé plísní v důsledku čehož buňky v krátké době hnědnou a odumírají. Spolu s buňkami ovšem umírá i plíseň bramborová, která pozbyla výživy.

Rajčata jsou ohrožena převážně ve vlhkých letech a nejvíce jsou ohroženy plody, které leží na zemi, nebo těsně nad zemí. Plíseň bramborová může v příznivých podmínkách úplně zlikvidovat úrodu rajčat.

Ochrana

viz níže

Pro správné fungování našich stránek použijte prosím doporučené prohlížeče: EDGE, Chrome, Firefox, Opera.

Plíseň bramborová

kromě brambor napadá také lilkovité rostliny především rajčata. Začíná to nevinně. Na listech se nejdřív objeví špinavě zelené, na okrajích mastně prosvítavé skvrny, ve kterých pletivo rychle odumírá. Bohužel plíseň bramborová napadá také plody, což je zejména u rajčat nemilé.

David Drtina 2014-10-15T15:08:57.000Z

Prosím o radu: Na zahrádce se nám urodily krásné brambory, bohužel, je na některých plíseň bramborová. Poblíž byla rajčata,všechny plody jsou nepoživatelné a jsou již zlikvidovány. Brambory jsme omyli hadicí, usušili a chceme se zeptat, zda je můžeme uskladnit, nebo zda je máme ihned vyhodit a nečekat, jestli se na nich plíseň také objeví. Jsou brambory poživatelné? Nemůže se případně plíseň rozšířit na stěny sklepa, abychom nemuseli třeba otloukat omítku ap. Velmi děkuji za radu, Kučerová

Anonym (3098) 2010-08-24T07:13:24.000Z

Dobrý den, prosím o potvrzení rady, zda plísni bramborové lze předejít preventivními postřiky mlékem a vodou 1:1 . Děkuji a odpověď PS: odpovězte mi prosím na můj e-mail: roman.dvo@seznam.cz

Anonym (3954) 2011-07-07T10:39:07.000Z