Fórum

Hledat ve fóru: 
přikládání obrázků do diskuzního fóra je povolené pouze přihlášeným uživatelům. Pokud nejste přihlášení Přihlašte se. Pokud nejste registrovaným uživatelem, Registrujte se. Snažíme se tím eliminovat množství spamu na stránkách. Registrace vám zabere pouze pár sekund.
Hlavní diskuze
Hlavní diskuze > Určení neznámého létavého hmyzu Režimy zobrazení: 
User avatar
VIP člen
VIP člen
anonym - 02.04.2018 18:02:16
   
Určení neznámého létavého hmyzu
Prosím mohl by někdo pomoct s určením tohoto hmyzu? Tento jedinec tu létal koncem léta a od té doby tu už nic podobného nebylo. Když narazil do okna a spadl, tak ti malí broučci začali utíkat a ten velký se je snažil nohama nabrat zpátky. Díky.
Příloha
1380_p8230797z1.jpg

User avatar
VIP člen
VIP člen
anonym - 18.05.2018 21:08:45
   
Hrobařík
Dobrý den! Jedná se o brouka rodu Nicrophorus.Hrobařík je pestrý a vzhledný brouk, je dlouhý 12-22 mm, hlava a štít jsou černé. Na černých zkrácených krovkách je zdobení v podobě dvou příčných oranžových (někdy též žlutočervených) klikatých pruhů. Nohy jsou tlusté, černé a způsobilé k hrabání. Hrobaříci již na velkou vzdálenost ucítí drobnou mršinu (myš, pták, aj.) a slétají se k ní ze širokého okolí. Je-li mršina na sypkém podkladě, dokáží ji úplně podhrabat, takže ve velmi krátké době zmizí pod povrchem. Orientace je čichová, podpořená feromony vylučovanými na mršině samcem. Po mnohonásobné kopulaci s různými partnery zůstává po boji na mršině jediný pár, který ji za několik hodin pohřbí do šikmé půdní krypty. Poté vesměs po páření zůstává u mršiny jen samička. Ostatní brouci mršinu opustí a odletí. Samička pak vyhrabe komůrky - krypty, do kterých naklade vajíčka. Vylíhlé larvy se stěhují k mršině, lákány čichově a zvukem stridulujících imag. Zprvu jsou krmeny samičkou, později žerou do koule upravenou mršinu samy. Samička setrvává s larvami dokud nejsou sama schopná přijímat potravu (obvykle přibližně do 5 hodin). O nezávadnost zahrabané potravy se také starají draví roztoči z rodu Parasitus (Gamasus), které si na svém těle přenáší téměř každý brouk. Roztoči takto donesení na tělech brouků se dostávají i na zahrabanou mršinu a chrání ji před nežádoucím napadením jiným hmyzem.
Vyhledat škůdce