2 brouci v dome

 Dobry den,

mame v nove dome problem s brouky. Obcas (radove 1 za tyden) se objevi letajici cerveny brouk (viz priloha brouk1a a brouk1b). 
Dalsi brouk se objevuje taky radove 1 za tyden je na videt na obrazku brouk2a a brouk2b.

Nevite odkud brouci pochazi? Mame v obyvaku drevo do krbu. Nebo z kvetin? 
Mohou se brouci dat do drevenych podlah nebo oken? Jak se brouku zbavit (natrvalo :).

Dekuji za vase rady.

2 brouci v dome
2 brouci v dome
2 brouci v dome
2 brouci v dome

Tak to vypadá na nějakého kovaříka. Přitápíme dřevem, které máme ve sklepě, a jsou zalezlí pod kůrou (asi tam zimují. Zřejmě se vám to také rozlézá z polen, ale do nábytku se to podle mne nepustí, alespoň se mi to nestalo, leda larvy, nevím. Každopádně bych přinesené dřevo k krbu hned spálila a nenechávala ho dlouho v obýváku. Jinak se jich zbavovat chemicky apod. nemá smysl, zmizí sami :-)

ten v pořadí první brouk je tesařík, nemá smysl se jím asi zabývat i když se jedná o dřevokazný hmyz.

Dobrý den.
Doporučuji Vám najít si E-mail adresu do národního muzea-broučky- jsou velmi ochotni.Zaslat fotografie.Určitě odpoví. Ten první je nějaký druh tesaříka,někteří se pustí i do starých dřevěných oken.S největší pravděpodobností je to z polen do krbu. Tan druhý nevím,nebudu hádat/snad nějaký lýkožrout./
S pozdravem
Z.Rybář

Dobrý den, v krbovém dřevě se u nás v hojném počtu objevil také tento brouk, bohužel se nám po naštípání dřeva dostal do baráku a denně cca 5 najdeme. Mám strach o dřevěné vybavení domu a samozřejmě staré krovy. Nepodařilo se Vám zjistit, co je zač??? Děkuji V. Bodrov

Takže jsme poptali entomologický ústav, ohledně toho neznámého brouka a dostali jsme díky bohu tuto kladnou odpověď:

Vazena pani,

prohledl jsem fotografie a mohu Vas celkem potesit. Jedna se nikoliv o brouka, ale plostici, presneji pozemku obecnou (Rhyparochromus vulgaris). Tento druh zije bezne na ruznych uhorech a podobnych plochach, kde se zivi semeny ruznych rostlin. Na zimu zaleza pod kuru stromu a na podobna mista, casto i do palivoveho dreva, kulen, za izolace domu, do sklepu, a podobne. Tento druh nemuze v dome nic poskodit a jeho jedinou snahou je preckat zimu. Nemusite s nimi delat nic, pokud by Vas prilis obtezovali, pak staci pouzit nejaky pripravek na lezouci hmyz.

S pozdravem,
Petr Kment

Entomologicke oddeleni, Narodni muzeum

Dobrý den, k vašim komentářům. Máme v domě 2 roky uskladněné bukové dřevo na topení, již loni po uskladnění bylo slyšet "kousání" až do letošního pozdního léta, kdy se ze dřeva začala doslova "valit" lavina tesaříků druhu jaký je na 1. fotografii v tomto vlákně. Jsou jich snad tisíce, dřevo stále "chroupá" a již pářící se dospělci se snaží dostat ven z domu za teplem. Jak uvedl p. Kment z Entomolog. ústavu, že se jedná o pozemku obecnou, to se týká obrázku č.2. Nás trápí ten druhý druh, a podle vydávaných zvuků, myslím, že ten škůdce dřeva rozhodně je. Bohužel jsem ještě nenašla jeho název. Jediné, co zatím funguje, je biokill. Ale vzhledem k množství zasaženého dřeva je jejich likvidace finančně náročná, protože je potřeba postříkat místa výskytu. Uvažuji o nějakých sirných svících, ale zatím ještě pátrám.

Phymatodes testaceus

Mezi plastovým oknem a zdí nám vylézají brouci typu zobrazeném na obr. 4. Co je to za brouka (název) a jak jej hubit. Díky za odpověď.

Dobrý den mohu se zeptat co a s čeho vyleza brouk s obrasku č.3 a 4

Přidat komentář

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
Comment Upload
Můžete nahrát obrázek
Files must be less than 64 MB.
Allowed file types: gif jpg jpeg png.