Potemník moučný

  • Latinsky  Tenebrio molitor
  • Anglicky  Mealworm
  • Německy Mehlkäfer
  • SlovenskyMúčiar obyčajný

cca dvoucentimetrový brouk, který se pomalu pohybuje. Vyvíjí se v mouce. Jeho larva potřebuje k vývinu více než rok. Chovatelé ptáků, nebo rybáři si jako potravu pro ptáky, případně návnady larvy potemníka chovají. Jedná se o "tučné" moučné červy. Jeho příbuzní jako potemník skladištní a potemník ničivý, se vyskytují také ve spížích a ve skladištích potravin. Jedná se o menší zhruba půl centimetru velké tmavohnědé brouky. Při zamáčknutí silně páchnou.

Přeměna larvy potemníka

Nejdůležitější je asi uchovávat potraviny dobře zabalené a nedat tak broukům šanci, aby do nich pronikli. Nejhorší je, když necháme např. mouku pouze v papírovém sáčku, ta je potom pro potemníka snadnou "kořistí". Potemníka se zbavíme tak, že napadené potraviny vyhodíme a spíž, či prostor, který je napadený, vystříkáme sprejem proti hmyzu. U spíže to bývá ovšem velký problém, protože potraviny nesmějí přijít do styku s postřikem a musíme tudíž celý špajz vyklidit. Každý víme, že tolik věcí na 1m² se prakticky nikde jinde nenachází a úklid spíže bývá velmi namahavou činností. Další způsob jak se zbavit potemníků ukazuje na přiložených fotografiích nadšený bojovník se škůdci Eduard Kremlička.

Komentáře

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.

dotaz

chci se zeptat jestli může tento brouk(potemník)škodit ve sklepě.máme jich tam mnoho a nevim jak se jich zbavit a žádné potraviny tam nemáme ,kromě brambor.jen jsou odporné na pohled a vylézají nám na verandu.

to nejím

to nejím

Neasi

Neasi

Potemník

Existuje druh potemníka, který přežívá ve skelné vatě na půdě???

Potemník v podkroví

Dobrý den, zajímalo by mě zda jste nezjistil něco víc na toto téma. Začíná se nám vyskytovat v podkrovních místnostech novostavby. Denně se vyskytnou 2-3 jedinci, zdroj jsme nenašli. Děkuji Holub

potemník

To by mě taky moc zajímalo ?

stejnýproblém! nejspiš padají

stejnýproblém! nejspiš padají z půdy...

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.

Více informací o možnostech formátování