Prosím o pomoc s upřesněním identifikace roztoče

Drobounký hmyz (asi jako zrnko jemného křemičitého písku, ~0,1-0,5mm), jednotlivec okem poměrně dobře viditelný, při své velikosti však těžko rozeznatelný, větší množství jedinců na menší ploše je již rozeznatelné snadno (jako by byla plocha posypána jemným pískem). Na většině podkladů se jeví bílý, na světlém podkladu však lze vidět, že ve skutečnosti je velmi světlounce hnědý (světle béžový). Nelétá, neskáče, ale na svoji velikost se pohybuje poměrně rychle. Dosti rychle se i množí. Připadne mi, že se nejraději vyskytuje na plastových věcech, kde se snadno uchytí vlhkost (nákupní tašky, víka PET lahví, rukojeti nožů, pítka hlodavců). Omlouvám se za horší kvalitu snímků - bohužel, jsou ty potvory tak maličké, že je nelze normálně vyfotit, musela jsem je hodit pod mikroskop a přiložit čočku foťáku k okuláru :) Podle obrázků, co jsem našla na internetu, se na 99% -dle mého laického názoru- jedná o roztoče. Nejsem si už ale tak jistá druhem tohoto konkrétního pavoukovce. Že by nějaký sladokaz (soudě dle delších brv)? Prosím o radu i s hubením, jsem už zoufalá. Už po třetí se mi doma tito hajzlíci přemnožili - tentokrát je jich plná kuchyňská linka. Čistá voda je neutopí, SAVO či Biolit na ně sice zabírají, ale to nelze používat věčně (máme doma 8 křečků a psa). Poprvé se mi přemnožili ve skříňce se žrádlem a pilinami pro křečky. Pohromu jsem zažehnala vyhozením všeho, co šlo a zbytek věcí jsem vykoupala/vystříkala SAVEM. Od té doby dávám křeččí jídlo vždy po zakoupení do mikrovlnky a pak uchovávám v lednici v uzavřených lahvích. Piliny dávám do trouby vyhřáté na 100° na 10min. Podruhé se přemnožili v teráriu, kde jsme měli šneky. Nepřipadlo mi, že by na šnecích přímo parazitovali, spíš je používali jako dopravní prostředky od žrádla ke žrádlu, ale bylo jasné, že se to šnečkům vůbec nelíbí (zvíře tohoto typu je takovýmto hmyzem ve větším množství velmi stresováno, odmítá se reprodukovat, zalézá do ulity a následně vzdává život úplně). Několikrát jsem šneky kompletně omyla a terárko vzala SAVEM, ale po čase se ti zmetci začali zase objevovat, tak jsem šneky raději vypustila ven a terárko jsem zrušila úplně. Teď se jimi hemží celá kuchyňská linka a já už se vzdávám nadějí a začíná mi připadat, že jediné, co na ně zabere je snad jen plamenomet :)
Prosím o pomoc s upřesněním identifikace roztoče
Prosím o pomoc s upřesněním identifikace roztoče
Prosím o pomoc s upřesněním identifikace roztoče

Škoda že nemám mikroskop, protože se bojím že nám to samé doma. Jenže mě to leze po posteli nikde jinde jsem to nenašla, možná i proto že to není vidět vůbec. Na internetu jsem našla že je to roztoč moučný.

Přidat komentář

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
Comment Upload
Můžete nahrát obrázek
Files must be less than 64 MB.
Allowed file types: gif jpg jpeg png.